MEET OUR NOMINEES

AAU Award Ceremony 2019 is already right around the corner! We are grateful to everyone who nominated candidates and voted for their favourites. Now it is the last part of supporting your frients and collegues: come to the Award Ceremony which would be held this Friday, May 10.
Place: AAU courtyard.
Time: 18:30
Dress Code: Smart casual
Be sure that you come on time!
We would welcome you with drinks and finger food (vegeterian options included)
Check the list of the nominations and nominees below.

The Best Course of 2018/19 Award

Composition I & II - Anthony Marais

History of the Cold War - WilliamEddleston

Political Geography - Robert Warren

Visual Culture - Bjorn Steinz

European Union: Policies and CurrentIssues - Tereza Šmejkalová

Outstanding Scholar Award (faculty only)

Justyna Hinz
Megan Field
Nikola Bařinová

Staff Member of the Year (staff only)

Elizabeth Nováček
Eva Rivera
Jeta Sahatqija
Lilliana Chalfant
Lindsay Salvati

Teacher of the Year Award, School of International Relations & Diplomacy

Daniela Lenčéš Chalániová
George Hays
Robert Warren
William Eddleston
Gaëlle Vassogne
Pelin Ayan Musi

Teacher of the Year Award, School of Humanities & Social Sciences

Markéta Šebelová
Milada Polišenská
Nicholas Dungey
William Eddleston
Karen Grunow-Hårsta

Teacher of the Year Award, School of Business Administration

Gabriele Meissner
Joel Imhoof
Jonathan Holmes
Pietro Podda
Charles Dunbar
Dan Ravick Fiala
Ivan Tomek
Mark Wiedorn
Anthony Marais

Teacher of the Year Award, School of Law

Scott Prange
Carollann Braum

Teacher of the Year Award, School of Journalism, Media & Visual Arts

Andrew Giarelli
Douglas Arellanes
Michael Kahn
Pavla Jonnsonová
Theodore A. Turnau

Student of the Year Award, School of International Relations & Diplomacy

Adela Jiřičková
Beksultan Kalbekov
Christopher James Downs
Hasse Rams
Simona Chmelík
Mateja Zherajikj

Student of the Year Award, School of Business Administration

Anel Burshakbayeva
Nikola Bařinová
Stefan Fiedler
Vladislav Lyssenko
Jovan Marković
Marina Panko

Student of the Year Award, School of Law

Natalia Kokesova
Angelina Liverko
Ariel Leitner
Hanna Ripper
Martainn Matusewicz
Kimberly Muguta
Alexander White

Student of the Year Award, School of Humanities & Social Sciences

Ján Tompkins
Karina Eneva
Mariana Gaitán Rojas
Melisa Permansu
Milan Sokolovsk

Most Helpful Staff Member of the Year

Anel Burshakbayeva
Kateřina Vanová
Jeta Sahatqija
Jozef Bartík
Lindsey Salvati
Olgica Mitošević
Sviatlana Skachykhina
Elizabeth Nováček

Jindřiška Kotrlová
Erin Currie
Petra Čížková
Marharyta Tykhonovych

Distinguished Artist Award

Allyssa Drew
Georgiana Shillington
Alexandr Melnikov
Katherina Martin
Mária Šnajder
Elizabeth Hwang
Ján Tompkins
Jindřiška Krejčí

Katerina Schell
Leah Byck
Maria Karpova
Anastasia Aleksashova
Jenny Ciku
Lindsay Salvati

Club of the Year

Basketball Club
Model United Nations & Diplomatic
Club
Urban Gardening and Sustainability
Club
AAU Nike Running Club
Lennon Wall

The AAU Spirit Award

Adéla Jiřičková
Beksultan Kalbekov
Ify Nsoha
Samuel Dempsey
Arnold Atanesyan
Benazir Abdullakhodjayeva
Benjamin Goings
Mariam Bakhturidze

Nikola Bařinová
Venera Zhakhyan
Mikita Shpak

AAU Student Council Member of the Year

Joey Petrila
Michael Kačarevič
Stefan Fielde

Distinguished Leadership Award

Anthony Marais
Christopher James Downs
Jeta Sahatqija
Karen Grunow-Hårsta
Kieran Mulhall
Marharyta Tykhonovych
Markéta Šebelová
Carollann Braum

Martin Vimmr
David Lipka
Iveta Morávková
Joey Petrila
Daniela Lenčéš Chalániová
Mark Wiedorn
Pelin Ayan Musil
Robert Warren

Vanda Prošková
Sviatlana Skachykhina
Kateřina Vanová

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle